Fizjoterapia
ZAKRES DZIAŁAŃ:
- rehabilitacja dzieci i niemowląt wg metod neurorozwojowych
- terapia SI
- ocena rozwoju motorycznego niemowląt
- instruktaż pielęgnacyjny dla młodych rodziców
- wieloaspektowa terapia manualna dysfunkcji stopy dziecka
- terapia manualna tkanek miękkich
- kinesiology taping
- gimnastyka korekcyjna ( boczne skrzywienia kręgosłupa, plecy płaskie, plecy okrągłe, koślawość kolan, zaburzenia funkcjonalne stóp-płaskostopie)
- zajęcia grupowe „Zdrowy kręgosłup” (max. 3 os)
- „Szkoła pleców” - warsztaty dla przedszkoli i szkół podstawowych
DLA KOGO?
Dzieci i niemowlęta:
- urodzone przedwcześnie
- z mózgowym porażeniem dziecięcym
- z kręczem szyi, asymetrią różnego pochodzenia (ułożeniową, neurologiczną)
- z nieprawidłowym napięciem mięśniowym (podwyższonym / obniżonym)
- z porażeniem splotu barkowego
- z rozszczepem kręgosłupa
- z zespołem Downa i innymi syndromami genetycznymi
- z zaburzeniami rozwoju psychoruchowego bez określonej dotychczas przyczyny ( diagnozy )
- z opóźnieniem rozwoju psychoruchowego
- z zaburzeniami ortopedycznymi
- z wadami postawy
- po urazach
Zapewniamy indywidualną terapię i rehabilitację dla małych pacjentów o szczególnych potrzebach. Każde dziecko jest dla nas osobnym światem, nową historią a jego postępy stanowią powód do dumy i ogromnej radości. W naszym ośrodku zapewniamy miłą i przyjazną atmosferę, odpowiemy na każde, nurtujące państwa pytanie, postaramy się rozwiać wątpliwości i obawy.
TERAPIA NEUROROZWOJOWA WG METODY BOBATH
Metoda NDT Bobath jest powszechnie znaną i popularną koncepcją neurorozwojową stosowaną na całym świecie. Polecana jest szczególnie w terapii wcześniaków, niemowląt i małych dzieci, ponieważ w naturalny sposób może być włączona w ich fizjologiczny rytm dnia. Jej założeniem jest regulacja napięcia mięśniowego oraz ułatwienie prawidłowych wzorców ruchowych dziecka adekwatnych do wieku. Kluczową rolę w koncepcji NDT Bobath odgrywa ocena jakości ruchów dziecka. Terapeuta nie tylko obserwuje to, co robi dziecko, ale przede wszystkim, w jaki sposób to robi. Indywidualnie dobiera do dziecka rytm i tempo ćwiczeń oraz dostarcza mu prawidłowych wrażeń sensorycznych: ruchowych, czuciowych, wzrokowych i słuchowych. Wspomaganie i prowadzenie ruchu odbywa się głównie poprzez ręce terapeuty, ale pomocne są tu również takie sprzęty jak wałki, piłki i kliny. Rehabilitacja niemowląt i małych dzieci odbywa się w obecności rodzica, który poznaje sposoby prawidłowej pielęgnacji, czyli czynności wykonywanych od chwili urodzenia dziecka, takich jak: podnoszenie, noszenie, karmienie, dbanie o dobrą pozycję podczas odpoczynku i zabawy. Czynności te, wykonywane w domu przez rodzica, mają duże znaczenie w podtrzymywaniu efektów terapii, a wszystkie nabyte podczas ćwiczeń umiejętności, wykorzystywane są w codziennych aktywnościach i naturalnym środowisku dziecka. Indywidualne podejście do każdego pacjenta i ścisła współpraca z rodzicami, pozwalają nam na osiągnięcie optymalnych efektów terapii.
PIELĘGNACJA
Ważną częścią naszej pracy są konsultacje dla rodziców niemowląt na temat sposobów:
- prawidłowej pielęgnacji i opieki,
- profilaktyki wad postawy i zaburzeń integracji sensorycznej u dzieci
- technik masażu dzieci i niemowląt
Czasami niepokoimy się o rozwój dziecka. Czy przebiega prawidłowo? Czy opiekuję się dzieckiem w sposób właściwy? Jak mogę bawić się ze swoim dzieckiem, żeby wspomagać jego rozwój? Na te i wiele innych pytań z przyjemnością odpowiem podczas konsultacji fizjoterapeutycznej. Podczas wizyty dowiedzą się Państwo jak zmodyfikować sposób swojej pielęgnacji dziecka, żeby maksymalnie wykorzystać jego potencjał rozwojowy. Nauczą się państwo technik masażu niemowlęcia, by móc się z nim komunikować w sposób najlepiej mu znany – poprzez dotyk. Nauczą się Państwo, w jaki sposób zajmować się dzieckiem, by było spokojne, szczęśliwe i zdrowo się rozwijał.
WCZEŚNIAK
Kiedy dziecko urodzi się przedwcześnie wszystkie jego układy i organy są niedojrzałe. Mijają tygodnie i malec stopniowo dojrzewa i nabiera sił, aż przychodzi ten dzień, kiedy nareszcie może opuścić szpital. Wyjście do domu jest najbardziej upragnioną przez rodziców chwilą, jednak oprócz radości towarzyszą jej wielkie obawy. Do tej pory mogli liczyć na wsparcie i pomoc zespołu medycznego, a teraz zdani są już tylko na siebie. Dużym obciążeniem dla całej rodziny są liczne konsultacje, na które muszą się stawiać z dzieckiem po wypisie ze szpitala. Większości dzieciom urodzonym przedwcześnie wystarczy jedynie tzw. asysta w rozwoju – nauczą się Państwo jak wspierać rozwój psychomotoryczny dziecka, jak w codziennej pielęgnacji utrwalać prawidłowe wzorce ruchowe i jak się z dzieckiem bawić by nie zaburzać prawidłowego rozwoju. Wizyty w gabinecie fizjoterapeutycznym odbywają się raz na jakiś czas, by ocenić postępy i poziom rozwoju malucha. Jeśli rehabilitacja jest konieczna, wtedy ilość i długość zajęć dostosowuje się do potrzeb i możliwości dziecka. Koncepcja NDT-Bobath, czyli metoda neurorozwojowa to obecnie najbardziej uznana metoda terapii. Ćwiczenia są prowadzone w przyjaznej atmosferze zabawy. Dziecko nie płacze tylko czynnie uczestniczy w gimnastyce, a co więcej często widać, że ten wysiłek sprawia mu wielką radość. Duża rolę przywiązuje się do minimalizowania stresu związanego z ćwiczeniami, gdyż wpływa on negatywnie na rozwój i znacznie zmniejsza skuteczność fizjoterapii. Dzieciom szczególnie wrażliwym lub ze znacznie obniżoną odpornością zaleca się, zwłaszcza w początkowym okresie, ćwiczenia z terapeuta w domu pacjenta, co m.in. pozwala maksymalnie wykorzystać czas terapii. Na szczęście zdecydowana większość dzieciaków dogania swoich rówieśników pod względem intelektualnym i motorycznym, co, mimo trudnych początków pozwala im w pełni korzystać z życia.